Táhne se v délce více než 7100 km podél západního pobřeží kontinentu, od Karibského moře na severu po Ohňovou zemi na jihu. Mezi Andami a Tichým oceánem se táhne více než 1 600 km od jižního Ekvádoru až po severní část Chile. Část pouště Atacama je považována za nejsušší místo na Zemi (v některých oblastech pouště téměř neprší). V současnosti se na kontinentu nacházejí tři oblasti: na severu jsou "Yettiho kopce" většinou neobydlené a vyznačují se hlubokými úzkými zalesněnými údolími.
Brazilská vysočina ve východní části kontinentu je oblastí, kde žije většina Brazilců. Jeho západní oblasti byly přeměněny z pastvin na savany - Mato-Groso. V jižní části kontinentu začínají kopce Patagonie. Amazonskou nížinu pokrývají vlhké rovníkové lesy (džungle), které jsou domovem pro řadu druhů hmyzu, zvířat, jako jsou opice a papoušci. Na jihu Amazonie, kde se džungle stala méně přístupnou, byla zalesněna rozsáhlá pustina Gran Cha a dále na jih směrem k úrodným údolím řek Parana a Kámen.
Paraguay. Severně od nížin se rozkládají velké savany Orinoka Lanos. Největší zemí regionu je Brazílie, kde žije více než třetina obyvatel Jižní Ameriky. "Střechou" Jižní Ameriky je Bolívie, jejíž třetina leží v nadmořské výšce nad 1300 m. Uruguay a Argentinu od sebe odděluje ústí řeky La Plata, která je důležitou komunikační cestou spojující vnitrozemí kontinentu se světem.Chile je největším světovým producentem a vývozcem mědi. V Brazílii, kde je hlavním zdrojem příjmů káva, se vyrábí také cukr, kakao, ovoce a výtažky z něj a těží se cín. V Peru se těží měď, olovo a zinek.
Moderní obyvatelé Jižní Ameriky jsou potomky Evropanů, Afričanů a původních obyvatel - Indiánů. Brazilci mluví portugalsky a ve většině ostatních zemí španělsky. Existuje také mnoho místních dialektů, zejména v povodí Amazonky a v severních Andách - patří mezi ně aymarština, guaraní a kečua. Dnes se mnoho původních obyvatel Jižní Ameriky stěhuje do měst.Tam pracují za velmi nízkou mzdu a často se usazují ve slumech. Jihoameričané, domorodci, hospodaří na malých pozemcích, kde pěstují maniok a zeleninu. Jejich vesnice jsou velmi roztroušené. Každá rodina má k dispozici odpovídající velkou loveckou oblast. Džungle byla v nedávné době značně vyčerpána a mnoho jejích obyvatel se ocitlo bez domova. V minulém století se v Jižní Americe usadili také Evropané a příchozí z Asie: v Argentině Italové, v Patagonii Velšané, na západním pobřeží - zejména v Peru - Japonci. Většina obyvatel žije v blízkosti pobřeží, zejména ve městech jako Rio de Janeiro, Sao Paulo, Buenos Aires a Lima. Hlavním náboženstvím v Jižní Americe je katolicismus.
Před příchodem Evropanů vytvořili indiáni velké civilizace. Poslední velkou říší byla říše Inků, jejíž většina ležela na území dnešního Peru. Krátce poté, co Kolumbus v roce 1492 objevil Ameriku, rozdělil papež nové země mezi Španělsko a Portugalsko.Portugalci získali území dnešní Brazílie a Španělsko zbytek kontinentu. Během několika let dobyli španělští a portugalští kolonizátoři celou Jižní Ameriku. Na počátku 19. století získaly španělské kolonie nezávislost. V roce 1825 uznali Portugalci nezávislost Brazílie. Většina současných obyvatel kontinentu jsou potomci bílých osadníků a původních indiánů.